Dla wielu Święta Bożego Narodzenia to nie tylko okazja to spotkania się rodziną, wspólnego śpiewania kolęd i łamania się opłatkiem. Część z nas wprost nie może doczekać się… wielkiego ucztowania. Nie ma w tym nic złego – w końcu od tego też są Święta – jednak każda przesada może dla nas się źle skończyć. Na szczęście jest kilka sposobów, aby tego uniknąć.
Jeśli w Twoim domu w Wigilię serwowane jest 12 potraw, a każdego – zgodnie z tradycją – trzeba spróbować – to nie nakładaj sobie zbyt dużych porcji. Łyżka sałatki czy kawałek ryby powinny wystarczyć. W większej ilości zjedz tylko dania, które bardzo Ci smakują, a przy tym nie są zbyt ciężkostrawne.
Jeśli sama przygotowujesz Wigilię, warto „odchudzić” przyrządzane dania. Wystarczy poznać kilka patentów, które wcale nie zmieniają smaku potraw na gorsze – a czasem wręcz przeciwnie! Po pierwsze zamiast smażenia ryb i mięs wybierz pieczenie. Majonez w sałatkach zastąp jogurtem, albo wymieszaj po prostu te dwa produkty, aby dania nabrały większej lekkości. Potrawy przypraw ziołami wspomagającymi trawienie – np. kminkiem, zielem angielskim czy gałką muszkatołową.
Najwięcej możliwości mamy ze słodkościami. Pamiętajmy, że słodzić możemy nie tylko zwykłym, białym cukrem – zdrowszymi alternatywami będą miód, stewia, ksylitol a nawet daktyle! Wypieki możemy zrobić z mąki bezglutenowej – np. kasztanowej. Świetne ciasta można również przygotować zupełnie bez żadnej mąki, na bazie fasoli albo kaszy jaglanej. Dla osób, które w ogóle nie jedzą słodyczy przygotujmy owoce. Jeśli chodzi o alkohol – najlepiej pić czerwone wino poprawiające trawienie.
Święta to także dość trudny czas dla kobiet w ciąży – często rodzina zachęca je do jedzenia „za dwoje”. Jeśli masz ochotę, a lekarz Ci tego nie zabronił – możesz spróbować każdego dania z umiarem. Nie zapominaj jednak o porcji świeżych warzyw i owoców – zawierają niezbędne witaminy i minerały potrzebne Twojemu dziecku. Oczywiście święta nie są żadną wymówką do sięgnięcia chociaż po kieliszek wina. Alkohol dla kobiet w ciąży jest zakazany w każdej postaci.
W ciąży nie powinnaś także zbytnio angażować się w męczące zajęcia takie jak sprzątanie czy robienie większych zakupów. Najlepiej, abyś spędziła je u kogoś bliskiego, a nie sama przygotowała je dla całej rodziny, co możesz przypłacić stresem i zmęczeniem.
W polskich domach tradycyjne jest świętowanie przy stole praktycznie od rana do późnego wieczora. Warto jednak w trakcie wyrwać się na spacer, dzięki któremu dotleni się każdą komórkę ciała i poprawi nastrój. Wbrew pozorom obżarstwo wcale nie wprawia w dobry humor, a w skrajnych przypadkach może nawet skończyć się wizytą w szpitalu.
Dlatego pamiętajmy o świątecznym umiarze – nasz organizm z pewnością nam to wynagrodzi.